SVI PUTEVI VODE U RIM "Omnes viae Romam ducunt. "
Iako je izreka “Svi putevi vode u Rim” nastala u antičkom Rimskom carstvu, ona je uspela da se održi do današnjih dana. Ima višestruko značenje: u antičkom dobu Rim je bio cilj putnika, trgovaca, ali i osvajača. Bio je sam po sebi cilj. Kako su Rimljani pravili puteve kroz sve osvojene zemlje, oni su ih morali i vraćati kući. U metaforičkom smislu svaki put ima svoj cilj. Potrebno je krenuti, pa će se pronaći put do cilja.
Nas su u Rim putevi doveli osunčanog oktobarskog dana.
Najzad Rim. Dugo smo čekali , ali se na kraju čekanje višestruko isplatilo.
Odakle početi i opisati sve što je doživljeno, dobijeno, sa svakim korakom načinjenim u ovom gradu?
Ipak od početka.
Dok se avion lagano spuštao na italijansko tlo s desne strane nas je pozdravljalo predivno plavo Tirensko more : talasi koji zapljuskuju obale i preduge peskovite plaže. Tako blizu, a tako daleko. Negde u mojim maštanjima je postojala mogućnost hodanja istim, ali je u fizičkom smislu to bilo nemoguće i pokazalo se neostvarivim.
Sa aerodroma Fiumićino , koji godišnje primi oko 43 miliona putnika (tek da poštovani čitaoci zamislite njegovu veličinu), smo se autobusom uputili u prestonicu Italije i centar umetnosti , kulture i jedinstveni dokaz umešnossti graditeljstva starog Rima.
Karte za sutobus smo kupili on line( krenuli smo na put bez agencije i vodiča) , što olakšava snalaženje i veoma štedi vreme. Duž puta nas su nas pozdravljali u smenama oleandri u cvetu, visoki bambusi i različite vrste četinara za naše oko neobičnog izgleda: visokih stabala i razgranatih širokih krošnji. Lako su se njihale grane palmi raštrkanih po okolini kao dokaz blizine Mediterana .
Izašli smo na glavnoj stanici Termini u čijoj smo blizini imali smeštaj.
Od trenutku prvog koraka na rimskom tlu počinje predivna avantura koja zahteva mnogo hodanja i nerazmišljanja o umoru.
Kako smo smeštaj imali u užem centru grada mnoge znamenitosti smo mogli obići peške krivudavim kamenitim ulicama(granitna crna kocka). Mnogi trgovi, bazilike, Panteon, Fontana di Trevi...
Sa svakim udahom unese se količina optimizama koju donose brojni turisti, lepršavi pevljivi italijanski jezik, ali i tihi jezik istorije koji priča svoje priče. Koliko god želeli, ne mogu se sve lepote uhvatiti, složiti u sećanja ili se posetiti. Vreme suviše brzo prolazi.
Zato se brzo upuštamo u avanturu.
Na ulazu |
Ukoliko se uputite na ovakvo turističko putovanje dobro isplanirajte svoje vreme. Nemoguće je obići sve i videti sve. Prvo fizički, a potom i zbog ulaznica koje su neophodne. Najbolje ih je nabaviti on line, jer ste inače u opasnosti da ih ne kupite na biletarnicama zbog velikih gužvi , a preprodavci ih prodaju po višestruko višim cenama. Na sreću postoje mesta koja se mogu posetiti i bez njih. Mogu se posetiti trgovi, ali mnoge crkve.
Opčinjenost renesansom |
Bazilika je veličanstvena u svakom pogledu. Pleni plemenitošću, lepotom skulptura i fresaka oslikanim rukama renesansnih slikara. Veliki brod bazilike oduzima dah , dubina i širina su veličanstveni , a mermerni podovi preko kojih svakodnevno prelazi veliki broj posetilaca zrače tišinom i lepotom. U posebno ograđenom prostoru se nalazi skulptura kamene glave Jovana Krstitelja, visoke orgulje i uredno postavljene stolice na kojima se može potražiti predah.
U jednom delu bazilike se nalaze izložene pravoslavne ikone. U njoj je održano opelo našem fudbaleru Siniši Mihajloviću.
Osvaja nas s prvim večernjim svetlima i Trg Republike.
Za prvi dan je dosta, umor nas savladava, ostavljamo ostvarivanje plana poseta za naredne dane.
Kamena glava |
Orgulje |
Na Trgu Republike |
Kod pravoslavnih ikona | Fotografija : Dragan Đukanović |
Нема коментара:
Постави коментар
Dragi prijatelji ukoliko imate komentar na pročitani post slobodno napišite.Hvala!