понедељак, 30. септембар 2024.

Putopis: Pokajnica

 Krećemo se  kroz Veliku Planu, do Pokajnice, nekada crkve, danas
Ulaz

manastira. Drvena, sa lepo uređenom portom dočekuje pokajnike pod svoje okrilje. 

Nalazi se u blizini istorijski zančajnih mesta : Radovanjskog  luga  i manastira  Koporin. 

Crkvu brvnaru je podigao Vujica Vuličević 1818. godine.  Iako je ime crkve trebalo da bude Velikoplanska narod ju je nazvao Pokajnica jer je Vujica učestvovao u organizovanju i ubistvu Karađorđa Petrovića 1817.godine u Radovanjskom lugu. Suočen sa težinom svoga čina on je odlučio da podigne crkvu na mestu gde je posle propasti Prvog srpskog ustanka ubeđivao Karađorđa da napusti Srbiju. 

Još korak, dva ...

 Gradnja crkve je drugačija od ostalih crkava brvnara, dok su ostale četvrtastog , ona je kružnog oblika. Iako na kamenom temelju , zidovi i tavanica su od hrastovog drveta iz okolnih šuma, te je crkva u slučaju potrebe, mogla da se  rasklopi  i ponovo sastavi.

Ulazna vrata u crkvu su oniska te posetilac mora pognuti leđa, i sagnuti se  da bi ušao. Tada se doživi svetlost ikonostasa koji je uradio čuveni Konstantin Zograf.  Nađe se duša čovekova razapeta između htenja i kajanja, preispita se o svojim i tuđim postupcima, opaše se nadom oprosta pa u tišini izgovara molitvu. 

Pred Zografom

Cigleni pod besprekorno očišćen rukama monahinja i freske iskonostasa još uvek živih boja čine kontrast, a on opet opominje da smo grešni svi koji smo rođeni  i da ne postoji čovek bez greha. 

Kupujem manastirski tamjan, palim sveće. 

 Na izlazu iz manastirskog kompleksa ,  ispred parkinga leži crni pas. Samo me blago dotiče svojim pogledom. Odlazim do auta, uzimam burek zaostao od doručka i delim ga sa novim drugom. Jede u tišini.

 

 

 

 

Nisam odolela: na konkursu Portalibrisa 2023. godine sam napisala priču koja je nagrađena i objavljena u izdanju ,,Strogo poveljivo iz prošlosti Srbije". Priča se zove:

 ,,S KOLENA, NA KOLENO”

U tišini večeri  oko vatre koja je gorela na ognjištu skupilo se društvo. Mlađi članovi domaćinstva su se povukli u postelje  iz kojih se čulo samo tiho disanje i šuštanje slame ispod njihovih tela. Na momenat bi se začuo pseći kev  izazvan ujedima buva. Sve ostalo je bilo uvijeno u neku neobičnu izmaglicu obojenu mirisima ostataka hrane iz teškog kazana nad ognjištem.
Iskrice koje su pucketanjem izletale iz bukovih cepanica su na neki tajnovit način pričale  priče.
Najstariji među njima  je na kraju ostao sam pored vatre. Ova  se poigravala i plamenim jezicima lizala njegove oči. Čelo mu se pod teškom šubarom naboralo još jače. Osećao je da mu se bliži kraj, a pred Gospoda nije mogao s tolikim teretom na duši. Nije mogao dozvoliti da tajna koju je nosio sa sobom bude zakopana i zauvek skrivena.
Dugo je hodao pod nebom ropstva, nagledao se jada, mrtvih glava, odsečenih ruku i beživotnih tela. Dugo je čekao dah slobode. Skrivao je u svojim konobama hajduke i uskoke. Skrivao je i njega čoveka nad čovekom, Velikog Vožda.
Sedeo je ćuteći. Premišljao se i predomišljao. Ustao je. Prišao do najudaljenijeg kreveta u kome je ležao njegov unuk. Blago ga je prodrmao. Dečkić od dvanaestak godina  otrgnut od sna , jedva je onako zbunjen otvorio oči. Nije uspeo da izusti pitanje, a deda mu je rukom zapušio usta. Pozvao ga očima koje su svetlele poput mačjih,  odsjajem vatre koja je dogorevala.  Odmahivanje glavom je značilo da pođe za njim. Usput ga je  ogrtao  starom ponjavom teškom od boravka na leđima konja i brojnih upijenih i osušenih kiša.
Izašli su pod noćno nebo i okrilje Meseca koji je video svašta i znao sve što se dešavalo pod svetim noćnim nebom, tek kada se uverio da su potpuno sami  mu se obratio:

-Moraš da se zakuneš da nikome nećeš besjediti ono što češ čuti iz mojijeh usta. Kaži kunem se!
-Kunem se
-Još dva put, jer Bog pomaže triput.
-Kunem se. Kunem se. ”
-Dobro onda slušaj i dobro utuvi , jednoga dana ćeš ti odabrati onoga kome ćeš reći. Biraćeš isto ovakvo veče i noć kada ti se bude bližio kraj.
-Šta znači kad ti se bliži kraj? I kako ću znati ?
-Znaćeš. Sad ćuti i slušaj:
Oduvek sam slušao i osluškivao, čuo sam svašta, u nešto  verovao u nešto nisam. Kada su u naše Radovanje počeli da dolaze različiti ljudi,mislio sam da će nas poharati, a oni počeše da ga ispituju, istražuju. A ja u se, pa  muči. Mislio sam ljudi su ljudi, idu  za svojim poslom ne mešam se, ne diram nikog i niko neće mene..
Jednog jutra, iznebuha,  sam izašao, Neobična tišina je vladala Radovanjskim lugom. Disao sam duboko i hvatao tek tragove svetla pre praskozorja.  Kroz stoletna stabla sam video lako pomeranje visoke trave. Prikučio sam se. Počeo sam da razabirem glasove :
,,Tu , tu ćeš ga , i njega,
,,Nekako..?”
 ,,Ne budeš li pobiću ti familiju,  zatrće se tvoj rod. A šta tek misliš da će ti  on uraditi? Noćas nema premišljanja.
,,Dobro , znači kad zanoće ovde…”
Spustio sam se niže da me ne vide , da ne završim kao taj neko, a znao sam dobro da to može biti samo on,  Vožd, čuo sam da je zvat da dođe, al verovao nisam. Ko bi , pa to mu je kum i on je sedeo kod mene , za sofrom , pili rakiju i jeli gorki ovčiji sir uz tvrdi projin beškot od vodeničkog brašna.  
Povukao sam se, od velikog zorta.  Uvukao sam se u gust šiprag. Ni disao nisam. Setio sam se glasa i dela prvog među pravednima i zimovanja pod našim krovom.
Greh je moj što sam ćutao, što ništa nisam preduzeo, niti rekao. Šta sam mogao onako neuk i siromah.   Grešnik sam velik.  Znao sam šuškalo se po prelima i  mehanama da se sprema , da Vožd zna , a da ne mari. Zato sam morao sam biti spreman.
 
Znam da ću Bogu na istinu. Tebi ću reći tajnu. Tijeh dana je u Bošljanima  umro čovek -naočit, stasit , nalik na našeg Vožda. Tek su ga sahranili.
U grobu neobeleženu, bio je nevernik,  ni kršten, ni miropomazan.  Uzjahao sam čilaša. Otišao sam. Iskopao ga. Ovim svojim dvema rukama i naoštrenim jataganom sam mu skinuo glavu. Umotao je u prašnjavi pokrov.  Sa srcem koje više nije bilo moje  sam otišao  u lug. Dovukao se do mesta, dobro sam ga utuvuio ...Već se  sa čulo roptanje i komešanje.
Znao sam šta je.
Vujica Vuličević, Karađorđev kum,  i Nikola Novaković došljak, dočekivan I ispraćan, zar on...                                                                                                                                                                      
Suze su mi same udarile. presecali glavu Voždovu  i sad čujem krckanje kostiju.  Primakao sam se.  šta je moja glava spram njegove? Dok su ona dvojica čitala Očenaš i molila za oprost Gospoda , pod mrakom noći bez mesečine , bez disanja , u velikom zortu da ne budem otkriven, po cenu svega što imam, po cenu tebe koji nisi bio rođen, a danas   si mi sve:  zamenio sam glave.
Niko neće mog vožda Milošu, pa u Carigrad! Ne dam!  Zavukao sam se pod stari panj i tu čekao zoru. Ni živ ni mrtav. Kad se sve stišalo izašao sam. Glavu sam odneo  u Koporin. Oni svoju Milošu u Kragujevac. Sakrio sam  je ispod istočnog zida, pod petim  stubom,  sledeće noći. Zapamti, znaš od kog se broji, toliko puta sam ti pokazao. Zakopao sam je tamo da je niko ne nađe. U mojoj je košulji, vezenoj,  koju mi je još mati moja svojom rukom otkala i  vezla.  Nikom nisam besjedio osim ove noći tebi.
Svakog dvadeset šestog jula odem u Koporin, da se poklonim, tako ću dok me traje, još ovog leta, a na tebi je da nastaviš…
Jesi li čuo? I da ćutiš dok ne dođe tvoj čas!

Dečak je ćutao. Niz lice su mu se slivale suze. Deda je gledajući ga onako golobradog podigao žuljevitu staračku ruku , blago ga pomilovao po kudravoj kosi i zaplakao s njim. Mesec ih je gledao s visine. Kad je poslednji ridaj utihnuo očitali su Očenaš.
                                                                                                                  
 

 

,,С КОЛЕНА, НА КОЛЕНО”


У тишини вечери око ватре која је горела на огњишту скупило се друштво. Млађи чланови домаћинства су се повукли у постеље из којих се чуло само тихо дисање и шуштање сламе испод њихових тела. На моменат би се зачуо псећи кев изазван уједима бува. Све остало је било увијено у неку необичну измаглицу обојену мирисима остатака хране из тешког казана над огњиштем.

Искрице које су пуцкетањем излетале из букових цепаница су на неки тајновит начин причале приче.

Најстарији међу њима је на крају остао сам поред ватре. Ова се поигравала и пламеним језицима лизала његове очи. Чело му се под тешком шубаром наборало још јаче. Осећао је да му се ближи крај, а пред Господа није могао с толиким теретом на души. Није могао дозволити да тајна коју је носио са собом буде закопана и заувек скривена.

Дуго је ходао под небом ропства, нагледао се јада, мртвих глава, одсечених руку и беживотних тела. Дуго је чекао дах слободе. Скривао је у својим конобама хајдуке и ускоке. Скривао је и њега човека над човеком, Великог Вожда.

Седео је ћутећи. Премишљао се и предомишљао. Устао је. Пришао до најудаљенијег кревета у коме је лежао његов унук. Благо га је продрмао. Дечкић од дванаестак година отргнут од сна , једва је онако збуњен отворио очи. Није успео да изусти питање, а деда му је руком запушио уста. Позвао га очима које су светлеле попут мачјих, одсјајем ватре која је догоревала. Одмахивање главом је значило да пође за њим. Успут га је огртао старом поњавом тешком од боравка на леђима коња и бројних упијених и осушених киша.

Изашли су под ноћно небо и окриље Месеца који је видео свашта и знао све што се дешавало под светим ноћним небом, тек када се уверио да су потпуно сами му се обратио:


-Мораш да се закунеш да никоме нећеш бесједити оно што чеш чути из мојијех уста. Кажи кунем се!

-Кунем се

-Још два пут, јер Бог помаже трипут.

-Кунем се. Кунем се. ”

-Добро онда слушај и добро утуви , једнога дана ћеш ти одабрати онога коме ћеш рећи. Бираћеш исто овакво вече и ноћ када ти се буде ближио крај.

-Шта значи кад ти се ближи крај? И како ћу знати ?

-Знаћеш. Сад ћути и слушај:

Одувек сам слушао и ослушкивао, чуо сам свашта, у нешто веровао у нешто нисам. Када су у наше Радовање почели да долазе различити људи,мислио сам да ће нас похарати, а они почеше да га испитују, истражују. А ја у се, па мучи. Мислио сам људи су људи, иду за својим послом не мешам се, не дирам никог и нико неће мене..

Једног јутра, изнебуха, сам изашао, Необична тишина је владала Радовањским лугом. Дисао сам дубоко и хватао тек трагове светла пре праскозорја. Кроз столетна стабла сам видео лако померање високе траве. Прикучио сам се. Почео сам да разабирем гласове :

,,Ту , ту ћеш га , и њега,

,,Некако..?”

,,Не будеш ли побићу ти фамилију, затрће се твој род. А шта тек мислиш да ће ти он урадити? Ноћас нема премишљања.

,,Добро , значи кад заноће овде…”

Спустио сам се ниже да ме не виде , да не завршим као тај неко, а знао сам добро да то може бити само он, Вожд, чуо сам да је зват да дође, ал веровао нисам. Ко би , па то му је кум и он је седео код мене , за софром , пили ракију и јели горки овчији сир уз тврди пројин бешкот од воденичког брашна.

Повукао сам се, од великог зорта. Увукао сам се у густ шипраг. Ни дисао нисам. Сетио сам се гласа и дела првог међу праведнима и зимовања под нашим кровом.

Грех је мој што сам ћутао, што ништа нисам предузео, нити рекао. Шта сам могао онако неук и сиромах. Грешник сам велик. Знао сам шушкало се по прелима и механама да се спрема , да Вожд зна , а да не мари. Зато сам морао сам бити спреман.

Знам да ћу Богу на истину. Теби ћу рећи тајну. Тијех дана је у Бошљанима умро човек -наочит, стасит , налик на нашег Вожда. Тек су га сахранили.

У гробу необележену, био је неверник, ни крштен, ни миропомазан. Узјахао сам чилаша. Отишао сам. Ископао га. Овим својим двема рукама и наоштреним јатаганом сам му скинуо главу. Умотао је у прашњави покров. Са срцем које више није било моје сам отишао у луг. Довукао се до места, добро сам га утувуио ...Већ се са чуло роптање и комешање.

Знао сам шта је.

Вујица Вуличевић, Карађорђев кум, и Никола Новаковић дошљак, дочекиван И испраћан, зар он...

Сузе су ми саме удариле. пресецали главу Вождову и сад чујем крцкање костију. Примакао сам се. шта је моја глава спрам његове? Док су она двојица читала Оченаш и молила за опрост Господа , под мраком ноћи без месечине , без дисања , у великом зорту да не будем откривен, по цену свега што имам, по цену тебе који ниси био рођен, а данас си ми све: заменио сам главе.

Нико неће мог вожда Милошу, па у Цариград! Не дам! Завукао сам се под стари пањ и ту чекао зору. Ни жив ни мртав. Кад се све стишало изашао сам. Главу сам однео у Копорин. Они своју Милошу у Крагујевац. Сакрио сам је испод источног зида, под петим стубом, следеће ноћи. Запамти, знаш од ког се броји, толико пута сам ти показао. Закопао сам је тамо да је нико не нађе. У мојој је кошуљи, везеној, коју ми је још мати моја својом руком откала и везла. Ником нисам бесједио осим ове ноћи теби.

Сваког двадесет шестог јула одем у Копорин, да се поклоним, тако ћу док ме траје, још овог лета, а на теби је да наставиш…

Јеси ли чуо? И да ћутиш док не дође твој час!


Дечак је ћутао. Низ лице су му се сливале сузе. Деда је гледајући га онако голобрадог подигао жуљевиту старачку руку , благо га помиловао по кудравој коси и заплакао с њим. Месец их је гледао с висине. Кад је последњи ридај утихнуо очитали су Оченаш.

 

Hvala na čitanju. 

Fotografija : Dragan Đukanović

субота, 28. септембар 2024.

Око Ивањдана

 Песма из ,,Венца изабраних" на овогодишњем конкурсу ,,КД Раковица" . Хвала

На реци Јордан-Израел

жирију.

Око Ивањдана


Господе у славу дана Твојих
твојега кршења на реци Јордану
као наговештај Твога доласка
док се кораци у вечности нижу
плету се венци малени
да процветају споменици успаваних.
Прелију се боје сунчевим светлом
цветови замиришу окупани водом јорданском
засветле душе заборављених.


Бех на води јорданској,
вођена руком Твојом,
благословена траговима Твојим
као ходочасник смерни.
Нађох трагове крштења у топлом дану,
поквасих руке, умих лице
загазих у воду Јордана
видех светлост и дар примих Твој.
У светлости и искри хришћанства
ходочасник сам Твој на стази Твојој
кроз време и векове амин.

среда, 25. септембар 2024.

Putopis: Manastir Koporin

 

Volim kad put vijuga. U traganju za čistijim vazduhom, boljom vodom i odmorom uputili smo se putevima Srbije. Ako se izbegne autoput, napredovanje je sporije , ali uživanje veće i dopušta posetu znamenitostima koje su u blizini rute puta.

Plan je bio da posetimo Koporin- manastir u blizini Velike Plane. Iako smo više puta boravili u Velikoj Plani nije bilo prilike da ga posetimo. 

I eto. 

Pogled pukne, raspršte se minuli vekovi u svetlosti trajanja. Ušuškan uređen, uredan. Iako je početak septembra predivno okićen cvećem i zelenilom. Iznad svega potpuno nenametljiv u svojoj jedinstvenosti.

 U Koporin se može ući na više ulaza, biramo onaj skrovitiji, magičniji u svojoj privlačnosti i tiši. Kamenite staze , ćupovi sa rascvetalim smiljem i vazduh obojen duhovnošću.

 Sve u jednom.

Podignut na razmeđu kraja četrnaestog i početkom petnaestog veka. U vreme vladavine despota Stefana Lazarevića. Mnogo puta je bio rušen  i razvaljivan , da bi na sreću svih nas bio obnovljen i kao takav nas spremno dočekuje. Predivne freske delimično očuvne plene i danas svojom živopisnošću. Tu je niz Svetih ratnika oslikanih moravskim stilom. I freska Stefana  Visokog.

Posle niza arheoloških iskopavanja u osamdesetih godina pronađene su mošti za koje se kasnije utvrdilo da pripadaju despotu Stefanu Lazareviću. Mošti  u  kivotu izloženom  pored ulaza u glavnu koporinsku crkvu privlače veliki broj vernika.

Zatekli smo dva vernika u molitvi , te smo se prvo posvetili razgledanju porte manastira, a tek kasnije istražili unutrašnjost. 

Oseti čovek neki neobjašnjivi mir i blagoslov dok u tišini izgovara molitvu. Naći se malen obuzet ljudskim grehovima  pred istorijskom veličinom Stefanovom je izuzetan blagoslov. 

Kupujemo koporinskog tamjana, pa srećni izlazimo na glavna

Kivot despota Stefana  Lazarevića


vrata te nastavljamo svoj put. 

Šta smo , ako ne pratimo tragove roda svoga? 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napisah pesme:

ZA STEFANA LAZAREVIĆA




Pogni se čoveče

klekni pred sinom učenim

pogled svoj nebu podari

gde boravi sin sinova slavnih

gde misao ljubavi duševne caruje

gde se nad rodom suza pušta i moli.



Potom na kolena malen padni

duhom svojim Manasiju i Kalenić dotakni

udahni za sina visokog

koji ispred vremena svoga beše

što ostavi Slovo ljubve narodu svome

što mislen i učen beše

nadvijen nad ponorom strašnim.



Udahni vazduh rezak koji udisaše on

pa do poslednjeg daha odan budi

rodu

na službi

u vremenima zlim.



Dugo ćuteći očisti dušu.



Gospoda moli da

svet među svetima

blagosloven bude .



STEFANU



Juče

Danas

Sutra.



Kao nekada

U danima sivim, teškim

ipak osunčanim znanjem, lepotom

slovom napisanim.



Vreme je tu, neprolazno, neutihlo

glas tvoj šapuće stihove ljubve

davno ispevane.



Kao nekada kada su reči živele

kada je pogled govorio

kada je lahor imao snagu oluje.



Kao kap rose

Obećanje

Ispunjena reč

Kao glas prekora i podrške

Glas oslobođenog

Poslednji udah pred odlazak

Neraskidivo trajanje vremena.



Juče

Danas

Sutra.





Fotografije: Dragan Đukanović


петак, 20. септембар 2024.

У сусрет Малој Госпојини: Резултати Четрнаестог међународног сабора духовне поезије - Манастир Раковица


С благословом 

ЊЕГОВЕ СВЕТОСТИ ПТРИЈАРХА СРПСКОГ ПОРФИРИЈА

подршком 

УДРУЖЕЊА КЊИЖЕВНИКА СРБИЈЕ И СРПСКЕ АКАДЕМИЈЕ НАУКА И УМЕТНОСТИ. 

ПОЗИВАМО ВАС НА 

ЧЕТРНАЕСТИ МЕЂУНАРОДНИСАБОР ДУХОВНЕ ПОЕЗИЈЕ 

РАКОВИЦА

МАЛА ГОСПОЈИНА 

Субота, 21. септембар 2024. године 

КЊИЖЕВНО ДРУШТВО РАКОВИЦА 

МАНАСТИР РАКОВИЦА 

ПРОГРАМ САБОРА: 

Мала Госпојина - 21. септембар 2024. године У МАНАСТИРУ РАКОВИЦА 

У МАНАТИРУ РАКОВИЦА 

08,30 часова- Свеша Лишуріија 

10,00 часова - Помен иашријарсима Димишрију и Павлу 

 

11,00 часова - Свечано проілашење резулшаша конкурса

У йроіраму учесшвују: Проф. др Јован Јањић, подредседник Народне скупштине Републике Србије, Представник СПЦ, српски песници засшуљени у Сабору као іосши:, умешници и извођачи духовне музике. Хор ученика ОШ „Коста Абрашевић“ 

13,00 Обилазак Спомен собе Патријарха Павла 

14,00 часова - Саборовање иесника засшупљених у венцу изабраних

 

 

 Захваљујем жирију Културно уметничког друштва Раковица на уврштавању моје духовне песме ,,Око Ивањдана" у ,,Венац изабраних"и објављивању у овогодишњем Четрнаестом  саборовању - збирци духовне поезије. .

 

САДРЖАЈ

 


Момчило Настасијевић МОЛИТВА / 6/
Мати Злата ПОГОВОР /8/
ГОСТИ САБОРА /9/
Владимир Бабошин,Русија СВЕТИ МАКСИМ
ИСПОВЕДНИК /10/
Миладин Берић, Бања Лука МОЛИТВА СВЕТОМ ТРИФУНУ 11
Виолета Божовић ПОСВЕТА ГОСПОДАРУ СВЕТА /12/
Мајо Даниловић, Београд ОВО НИЈЕ ЛАМЕНТ НАД
КОСОВОМ /14/
Драгутин Ђукић, Чачак ВАЗНЕСЕЊСКИ АМАНЕТ /16/
Радослав Златановић КОСОВКА ДЕВОЈКА /17/
Александар Б. Лаковић, Пећ – Крагујевац MОНАХ /18/
Сања Радојковић-Кума, Београд МАРИЈО МАЈКО /19/
Моника Стојанова, Скопје, Македонија БУЂЕЊЕ /20/
НАГРАДЕ И ПОХВЛЕ /21/
ДОСАДАШЊИ ДОБИТНИЦИ ЗЛАТНИКА СА ЛИКОМ
СВЕТОГ САВЕ /22/
Раденко Бјелановић, књижевник РЕЧ ЖИРИЈА /25/
Срђан Пауновић ВИЛАНДАРСКА ИГУМАНИЈА /29/
Петар М. Тодоровић БОЖАНСКЕ ДВЕРИ /31/
Милена Ћирковић МОЛИТВЕНА /32/
Данијела Божичковић Радуловић Миланова ЧОВЕК БУДИ /33/
Лазар Вучичевић Ис Хс Ни Ка /35/
Милко Грбовић – Грмило ПОД ОСТРОГОМ /36/
Милован Илић АМАНЕТ /37/
Душан Комазец ТАКО ЈЕ БЕСЕДИО НИКОЛАЈ /38/
Драгојла Дивјак Топаловић ПOMOЗИ НАМ БОЖЕ /40/


ВЕНАЦ ИЗАБРАНИХ /41/


Мирјана Абрамовић Поповић БЕЛИ АНЂЕО /42/
Татјана Аћа БОГОЈАВЉЕЊЕ /43/
Срећко Алексић ЧУЈЕМ НЕБЕСКУ МОЛИТВУ /44/
Милован Бајовић Бајо СВЕТИ САВА /45/
Маја Белегишанин Ивановић СВЕТОЈ ПЕТКИ /46/
Славка Божовић ГОСПОДЊИ НАУК /47/
Невенка Бошњак Чилић ЗИДАНИЦИ НA ДАР /49/
Живко Букоња ТВОРАЦ СВЕТОВА /51/
Анастасија Влашковић ПРЕМА СНАЗИ /52/
Андра Вељковић ВИТЛЕЈЕМ (БАДЊИ ДАН И ВЕЧЕ) /53/
Љубиша Војиновић Мајсторовски ЖУЧ И МЕД /54/
Биљана Вукашиновић У ХРАМУ /55/
Марија Вуловић САЧУВАЈ БОГА У СЕБИ /56/
Борислав Гвозденовић СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ /57/
Валентина Вања Дабић ВЕРА /58/
Славица Дамњановић Саша ЗЛАТНЕ НИТИ ТРАЈАЊА И
ОПСТАНКА /59/
Анка Динић ОСТРВО ВИДО /60/
Бојана Данчетовић ЉУБАВ ДА ДИШЕМ /61/
Магда Ђорђевић Опланић ЗАДРХТАЛЕ РУКЕ МИ ОД
ЈАДА/62/
Весна Ђукановић ОКО ИВАЊДАНА /63/
Маја Ђукановић ПОКАЈАЊЕ /64/
Љубица Жикић ПРЕД СВЕТОЗАРНОМ ИКОНОМ /65/
Љубица Златовић ПЕСМА /66/
Влада Илић Тушаковић КАМЕНИ ВРТ /67/
Голуб Јашовић ИСПОВЕСТ /68/
Данијела Јевтић ТИХО, ТИХО СВЕТЕ /79/
Вера Јелић ОСВЕТЛИ /70/
Милојка Бандука Јововић И КАМЕН ИМА САВИНО ИМЕ /71/
Славица Јовановић ЦРКВА СВЕТОГ МАКСИМА У ПЛИМИ
СВЕТЛОСТИ /72/
Славица Јовановић ПОДАРИ МИ СВЕТЛОСТ /73/
Слађана Јовановић ОДА БОГУ /75/
Војиславка Лакићевић У ВЕРИ /76/
Ивана Кнежевић РАДУЈ СЕ /77/
Славко Мали КОСОВСКО ЗЛО ЗА БОГА НЕ ЗНА /78/
Александра Мариловић МОЛИТВА ЈУТРУ /79/
Лела Марковић РАЧА /80//
Живко Маџаревић ПРЕД ИКОНОМ СА ТРИ РУКЕ /81/

Милосава Мијовиоћ СВЕТА ЛИТУРГИЈА НА
СВЕТОГА САВУ /82/
Снежана Миладиновић Лекан У ХРАМУ ТИШИНЕ /83/
Веселин Милићевић ЗЛО СЈЕМЕ /84/
Милош Милићевић БУДИМО ЉУДИ /85/
Момчило М. Милојевић ПОДВИЖНИК /86/
Данијела Милошевић ИСКУШЕЊЕ /87/
Драган Митић ХВАЛА ТИ БОЖЕ /88/
Александра Мишић МАЈКА-ЦРКВА /89/
Јелена Михајловић БОЖАНСКА ПЕСМА /90/
Дејан Крсман Николић ХЛЕБ НАШ НАСУШНИ /91/
Раде Пантелић КРСТ СВУДА... /92/
Каја Панчић Миленковић СУСРЕТИ /93/
Недељко Неђо Пауновић ХРИСТОВ ПУТ /94/
Виолета Пенић ВЕРА ПРАВОСЛАВНА /95/
Милан Пенезић ВИТЕЗ /96/
Соња Пендић СВЕТА ИПОМОНИЈА /97/
Ратко Поповић МОЛИТВА БОГОРОДИЦИ /98/
Чедиславка Поповић ЦВЕТИ /99/
Вера Радека ЧАСНЕ ВЕРИГЕ АПОСТОЛА ПЕТРА /100/
Жарко Радовић МИЛЕШЕВА /101/
Соња Ранђеловић МЕЛОДИЈА /102/
Бранко Ристић ГРАЧАНИЦА /103/
Драгица Бека Савић МОЛИТВА ЗА ЧОВЕКА /104/
Алксандар Савићевић СЛАВА ТИ ГОСПОДЕ /105/
Бранислав Свркота БОГ /106/
Јована Симић Русу СУД /107/
Слободан Славковић ПАСИЈА /108/
Ани Стаjкова – Иванова МАНАСТИР РАКОВИЦА /109/
Мирјана Стакић МОЛИТВА /111/
Витомир Стевановић ОДЕЖДА ЗА МОШТИ ДЕЧАНСКОГ
СТЕФАНА /112/
Милка Стефановић Мими НАМЕТНУТО ГЕНОЦИДНО
ДЕЛО /113/
Дарко Стевић НА РАЗДЕЛНИЦИ ОТАЦ /114/
Бојана Стојчетовић СЕТИ СЕ И МЕНЕ КАО РАЗБОЈНИКА/115/
Љиљана Терентић МЛАДОСТ СНАГОМ РЕКУ СЕЧЕ /116/

Невена Терзић МОЛИТВЕНА ВРПЦА /117/
Аћим Тодоровић НИСАМ ТЕ СРЕО ЗА ЖИВОТА, СВЕЧЕ!/118/
Бисерка Томић ЛУЧАНСКА КРАСНИЦА /119/
Драгана Топаловић ПРЕСВЕТА МАРИЈО /120/
Јасмина Тркља СЛОБОДА /121/
Драгана Ђурковић Тошић ТЕСТАМЕНТ /122/
Бојана Туфегџић ЕМАНУИЛ! /123/
Зорица Ћулафић СТРАДАЊЕ /124/
Зорка Чордашевић СУЗЕ КОЗАРЕ /125/
Анђа Г. Шушић ХОД КРОЗ ВРЕМЕ /126/
ИЗ ФОТО АЛБУМА И МЕДИЈА /128/
Епископ хвостански Алексеј РЕЧИ НА ОТВАРАЊУ /133/
Радомир Андрић ПОЗДРАВНИ ГОВОР /135/
Радио „Слово љубве" НАЈАВА ДОГАЂАЈА /136/
Радио „Слово љубве“ ПРИКАЗ САБОРА /137/
Радио Епархије сремске ПРИКАЗ САБОРА /149/
Прилог из „Политике“/142/
Медија Центар 016 О САБОРУ /143/
САБОРОВАЊЕ ПЕСНИКА /145/
Радомир Андрић У СУСРЕТ САБОРУ ДУХОВНЕ ПОЕЗИЈЕ
КОД МАНАСТИРА У РАКОВИЦИ /146/
Срећко Алексић УЛАЗАК У СВЕТ /147/
Благица Антић СТАРИЦА С ЈУГА /148/
Rаденко Bјелановић СВЕТИ САВО /149/
Јован Н. Бундало ВИДОВДАН /150/
Новица Гајовић ВИДОВДАН СЕ СЛАВИ /152/
Борислав Гвозденовић ВЕРОВАЊЕ /153/
Новица Ђорђевић Косов ПЕСМО МОЈА /154/
Ђурица Еделински СВЕТА ВОДА /155/
Милена Лутовац НОЋ КОД БОРАЧКЕ ЦРКВЕ /156/
Златко Радумило Гламочанин ЗЕМЉА ГОВОРИ /157/
Биљана Тасић ДОЛАЗЕ МИ ДЕЦА /158/
Драгољуб Станковић БУДИМО ЉУДИ /159/
Слободан Цвитковић БУДИМО ЉУДИ /160/

Радислав Чејовић КОСОВСКИ МИТ /161/
ПОХВАЛЕ И ПРИЗНАЊА /163/
Братислав Магдић ГРАМАТА /164/
Петар Жебељан ГРАМАТА /166/
Захвалност /168/
Добротвори /169/
Програм 14. Сабора /170/
Биографије /170/
Момчило Настасијевић /170/
Мићо Цвијетић /171/
Владимир Александрович Бабошин /173/
Моника Стојанова /175/
Хор ученика ОШ „Коста Абрашевић“ /176/
Поговор /177/

петак, 13. септембар 2024.

Порталибрисов конкурс (Не)стварно и (не)заборављено :приче из прошлости

У овогодишњем Порталибрисовом конкурсу сам учествовала  причом ,,Текеришки пешкир" , на моју срећу , поред великог броја пријављених аутора (573), нашла се у ужем избору и биће објављена . Њено читање као и читање осталих прича биће могуће после Сајма књига. Хвала жирију и Порталибрису на доброј идеји и уврштавању моје приче у ужи избор.

,,Порталибрисов наградни литерарни конкурс „(Не)стварно и (не)заборављено: приче из српске прошлости” изазвао је највише пажње код публике откако организујемо конкурс за кратку причу. Врло инспиративна тема, која повезује српску историју са фантастиком, легендама и митовима, навела је многе да напишу и пошаљу своје приче, па их је пристигао невероватан број – 573!

Због великог броја радова, само пристиглих, па онда и оних који су се својим квалитетом истакли, редакцијском жирију је посебно било тешко да изабере победничке приче." 

 скинуто са Порталибрис сајта


 

 

 

„(Не)стварно и (не)заборављено: приче из српске прошлости”

 

https://portalibris.rs/price-koje-su-usle-u-uzi-izbor/?fbclid=IwY2xjawFRF2VleHRuA2FlbQIxMAABHf-M8wHgJAYG7ZlTYeoZ56X-5yT96-eABxgLNnnm1qa6-LySM6x7S0JDwA_aem_0uVty7hYWQt-J4AkAxrWUA 

 

Списак аутора: 

ПРИЧЕ КОЈЕ СУ УШЛЕ У УЖИ ИЗБОР

Ове године не само што нам је пристигао велики број прича за конкурс (Не)стварно и (не)заборављено: приче из српске прошлости него се и много њих издвојило својим квалитетом и јединственошћу, због чега је више прича ушло у ужи избор – чак њих 59!

Тренутно је збирка најбољих прича у припреми, изаћи ће из штампе у октобру месецу и биће представљена на Београдском сајму књига, који почиње 19. октобра.

Списак прича који ће чинити књигу (Не)стварно и (не)заборављено: приче из српске прошлости:

Мук благочестиве кнегиње, Драгана Лазаревић

Поклону се у зубе не гледа, Елена Александра Димовски

Прича једног капута, Михаило Николић

Сурвина, Александар Ђорђевић

Брат, Ружица Васић

Наисина чаролија, Мирјана Новаков

Ђавољи дуд, Милош Богичевић

Стрвиште, Јелена Вукотић

Мој деда ловац на змајеве, Борислав Зорић

Сестра Леке капетана, Синиша Келић

Звезданов коњаник, Растислава Шејић

Богинка, Маријана Чанак

Чуваркућа, Анђела Милић

Вук или змај, Никола Илић

Громовници на Вртопу, Милко Стојковић

Рака из Рубова, Љиљана Наномир

Врана олујна, Владимир Јовановић

Вилине воде, Душан Цвијетић

Царичина, Мирјана Лаиновић

Вуковац, Бранислав С. Стефановић

Ноћу се броји у ситно, Оливера Митић

Под Магличом, Драгана Ђурковић Тошић

Заборав не постоји, Снежана Кезовић

Летопис оца Германа, Анастасија Петровић

Кућа на периферији, Дамир Прашникар

Кушање проклетих, Немања Рајак

Повратак, Јелена Кристић

Исцељење, Владимир Ленски (*псеудоним)

Куикалица, Стефан Брезар

Невољено, Амина Хрнчић

Небески вукови, Калина Павловић

Ветар, Милица Миловић Сомборски

Буђење Митра арамбаше, Наташа Милић

Последња жеља, Бранка Стаменковић

Поноћни сватови, Огњен Крњаја

Коци, Миша Митрановић

Вилинска варош, Катарина Ковчин

Тилисум, Ивана Алексић

Змајев син, Славко Мали

Гаврило Принцип, Горан Вид Лакић

Текеришки пешкир, Весна Ђукановић

Старац и смрт, Марко Вељковић

Алимпије, Тијана Бранковић

Трачки коњаник, Алекса Рончевић

Не сме нам умрети, Игор Урбан

Истина, Соња Кнежевић

Јусуфове очи, Јована Кузмановић

Чемерно – последња прича први пут, Радослав Премовић

Марципан, Тања Милутиновић

Грабуље, Гордана Вујановић

Шубара, Бора Тошић

Кад вране полете, Стефан Несторовић

Вилени војвода, Петар Лејић

Заборављени грех, Ања Мартиновић

Магдалена, Милена Мркела

Неопроштено, Јасмина Стеванчевић

Музикрава, Мирјана Ранковић Матовић

Непоменик, Снежана Малданер

Колац, Александар Стојановић

 

Честитамо свим ауторима!

четвртак, 12. септембар 2024.

Putopis : Rtanjska piramida

 Septembar okupan suncem, nas je naveo na put. Obilje svetlosti i toplote doprinosi da se





kilometri brzo prelaze , ali i upozoravaju na potrebu za odmorom. Pronalazimo ga na Rtnju.

Miriše bilje, vazduh iako topao, obiluje vlagom i mirom. Vrh Rtnja, imena koje mu sasvim pristoji Šiljak,  oblikovan je  u pravilnu piramidu. Postoje različiti zapisi , nedovoljno istraženi,  o tome kako se ispod vrhova Rtnja i Šiljka nalazi splet tunela, podzemnih odaja i galerija, ali ostavljamo to za neki drugi put. 

Posle bosanskih i egipatskih i ova naša mistično i privlačno deluje. Ipak za njeno osvajanje je svakako potrebna planinarska oprema, koju nemamo. 

Zato se otiskujemo u osvajanje magnetnog polja na Rtnju. To je mesto imena Svetilište Vrelo. Nalazi se ispod planine Rtanj u mestu Rtanj. Mesto je pronašao i obeležio akademik Jovan Davidović, a merenja zračenja je vršio međunarodni tim na čelu sa Sašom Nađfeijem. Istraživanja međunarodnog tima još uvek traju.  Po nekim tvrdnjama dokazano je da su energetska zračenja veoma izražena i da boravak u  Svetilištu doprinosi uvećanju pozitivne energije kod čoveka.  Za opšti boljitak organizma potrebno je boraviti dva puta u dva dana po dvadeset minuta. 

 Na Rtnju postoji više ovakvih mesta. Lično smo svedoci da postoje i deluju  elektro- magnetna polja,  jer se savremeno čudo navigacije ponašalo potpuno drugačije, stalno je menjalo pravac i nije moglo da odredi tačnu rutu kretanja.

Svakako je privlačno. 

Poseti sam pristupila onako turistički, bez mnogo vere u celu priču. Iznenadilo  me je što se ispred samog svetilišta nalazio veliki broj parkiranh automobila. Ljudi dolaze , verovatno im prija i dobro čini boravak  u Vrelu.  Uspon je uobličen u lepu kamenom opasanu stazu koja vodi do centralnog mesta. Ono je kružnog oblika, opasano kamenom i drvenim stubovima zabijenim duboko u tlo. U krugu se nalazi mnoštvo kamenja neobično crvene boje, potpuno različito od tla u okolini, u svetilištu je i ono crvenkasto. Kamenje je nepravilno poređano ,,pobacano",   na njemu se sedi , ćuti i upija pozitivna energija. Neki se izuju,  te su bosi, sa  rukama okrenutim ka nebu i zatvorenih očiju.  Pokušala sam da se izujem, ali nisam osetila  promene. 

Ispred Svetilišta se nalazi piramida od kamena. Što bi se reklo: ,,I mi konja za trku imamo".

Okolina je prelepa , vazduh čist, svakako ga vredi posetiti. 

 U Svetilištu smo bili dva puta, ali ne uzastopno. Sledećeg puta će biti bolje. Na jednoj tabli stoji da tretman treba da traje petnaest dana(svakog dana po dvadeset minuta) . U Rtnju ima i nekoliko hotela ...

Ako vas put nanese, navigacija će vas varati, ali nemojte odustati. Vredi .

 










Fotografija : Dragan Đukanović


среда, 11. септембар 2024.

Jutarnja rosa

Okupana jutarnjom rosom 

zaploviću u novi dan

tišinom u tišinu

bezglasnim šapatom

da se usnuli ne probude iz mira svog.






Fotografija : Dragan Đukanović- Rilski manastir

уторак, 10. септембар 2024.

Вршачка поетска сусретања 2024.

 

Заступљену у зборнику ,,Вршачка поетска сусретања“ 2024На слици може бити: текст
Душан Стојковић - ГРОЖЂЕБАЛ
Бранка Петров - ЧЕКАМ ТЕ
Будимир Ракић - ОСЕЋАМ ТЕ, ОСЕЋАМ
Милка Стефановић Мими - ВЕЧНО ЗАЉУБЉЕН
Милосављевић Љиљана - О ДАНИМА НОВОГ РОЂЕЊА
Драгиша Ераковић - ВЕТАР
Љиљана Илић - ИЗВЕСТАН ПУТ
Мира Ранковић - ПИСМО
Драгојла Дивљак - У НОЋИМА НЕСНА
Божица Михај - ОСВОЈИО ЈЕ МОЈЕ СРЦЕ
Лепосава Лепа Пејовић - ЊЕГОВА СВЕТ. ПАТ. ПАВЛЕ
Един Морић Кинкел - СЈЕЋАЊА
Снежана Марко - АФОРИЗМИ
Стојанка Милин - ЛЕПЕТ ЉУБАВИ
Ержебет Фехер Лиза - ШТА БИХ ВИШЕ
Душан Мијајловић Адски - О РОГОВИМА У ВРЕЋИ
Гордана Славковић - ПТИЦЕ СЕЛИЦЕ
Снежана Хамзић - БАКА САРА И НОВА ГОДИНА
Илија Полић - ПРОПАЛИ ПЕСНИК
Катарина Ковачевић - ДУХ
Јадранка Ћулум - ПРЕЗРЕЛО ЈУТРО
Радовановић Гордана - ПОТПЕТИЦЕ
Рада Паунрвић - ЧАРОБНЕ ЧАРАПЕ
Мићин Јован - ПРОСЈАК
Миле Лисица - АКО УГАСИМ ТЕЛЕВИЗОР
Радоје Николић - АФОРИЗМИ
Марина Т. Стојанова - ЗАУВЕК
Владимир Николић - ПОБАЧАЈ ВОЉЕ
Иван М. Петровић - КАД ОДЕ ПЕСНИК
Голуб М. Јашовић - КАФА
Марија Поповић - МОЋНА ТИ ЈЕ ДУША
Бранислав Свркота - ИСКУШЕЊЕ
Галина Лазић-Вуксановић - АФОРИЗМИ
Весна Милетић - ПУТОВАЊЕ
Јасна Јовановић - ЗАПАЊЕНО СРЦЕ
Милан Софронић - ЖИВЕЛА СРБИЈА
Александар Илић - АФОРИЗМИ
Младомир Кнежевић - СТИХ
Томић Стојан - ШТА ЈЕ С ТОБОМ
Исидора Драговић - СИМБОЛИЗАМ
Светлана Нешин - ВРЕМЕ НИЈЕ СТАЛО
Анастас Настевски - СТРАШИЛО
Љубица Пејић-Кузмановић - МОЈИ СУНЦОКРЕТИ
Митић Драган Братислав - АФОРИЗМИ
Моника Стојанова - СОНЕТ: ИНСПИРАЦИЈА
Невена Вељковић - РУКЕ
Ивана Станковић - ОСТРВО
Ена Вуковић - ВИДОВДАН
Наташа Јаковљевић - КАКО ЈЕ ТО КАД ЖИВИШ У СРБ.
Никица Банић - НАШЕ ОЧИ
Вида Ненадић - АФОРИЗМИ
Снежана Паноска - ЈА НИСАМ
Раковић Снежана - МОЖДА СПАВА У ДОЛИНИ ЗАБ
Татјана Златановић - БЕЗБОЈНИ ТОКОВИ
Раде Панић - ПРЕД КАМЕНОЛОМОМ
Невена Терзић - ТАЈНЕ
Дафина Милутиновић Пајић - НА ТРОНУ
Милорад Мишо Ђурђевић - ДОК ЖЕЉУ БЛАЖИМ У.
Нађа Бранков - РОЧИШТЕ ИЗНЕВЕРИО
Јован Димитријевић - АФОРИЗМИ
Драгутин А. Ђукић - ИШЧИТАВАЊЕ ЛАВЕ
Милена Јанковић - ЧАРОЛИЈА 71
Ани Стајкова-Иванова - ТВОЈА НЕЖНА РУКА ЈОШ
Дарко Стевић - ОКТОБАР 73
Весна Ђукановић - ЈА ЋУ НА МОРЕ
Ана Бабић - КОСТРЕТ И ПЕПЕО
Данијела Радојевић - ТВОЈ ПОГЛЕД
Ирена Ђурић - КОД СУНЧАНОГ САТА
Недељко Неђа Пауновић - АФОРИЗМИ
Ратко Раде Белић - ВРШАЧКА ПОЕТСКА СУСРЕТАЊА
Звездана Громовић - НОВИ ВЕК
Јелена Каначки - ***
Олица Милутиновић - ЉУБАВ НИЈЕ ЧУДО, АЛИ ЧИНИ
Жељко Пајић - КУЋА
Бранка Нешић, Мраморац - ПЕСНИК
Мирјана Абрамов Поповић - ПЕСМА ЈЕ НАША
Славољуб Мијатовић Којин - ТИ НИСИ КРИВА
Славица Максић - АФОРИЗМИ
Славица Б. Лазаревић - КО СИ ТИ
Јелена Бабић Раденковић - НЕ ЧЕКАМ ТЕ ВИШЕ
Данијела Пантић - ЗАШТО БИХ ТИ БИЛА СВЕ
Ана Ђурић Марјановић - НАСЛЕЂЕ
Радмила Стојадиновић - ГОСПОДИН САВРШЕНИ
Данијела Милошевић - ВЕРНИ(К)
Маја Ђукановић - ГРУЖАНСКИ ПОЈ
Витомир Ђурић - АФОРИЗМИ
Белинда Сипскосха Гашпарова - РАТ
Марија Вуловић - ВРШАЧКА ПОЕТСКА СУСРЕТАЊА
Славко Мали - ПОЗОРИШТЕ МАЛОГ ЧАРОБЊАКА
Драгомир Дгаган Никитовић - НИЗАЊЕ СТИХОВА
Олђа Јулијус - ВЕЧНА КОМЕТА
Живко Ђуза - АФОРИЗМИ
Сенахид Незировић - МЕСЕЧЕВА ГОЛУБИЦА
Мимица Стефановић Костић - ЧЕКАЈ МЕ
Александар Ђурић - СВЕТИЉКА НА КИШИ
Драган Недимовић Попадић - МОЈА ДРАГА
Милосав Б. Влајић - ОДЛАЗАК
Милан Николић - ПЕСНИК СРЕЋЕ
Радојка Ушурел - КАД ВЕТАР ПОБЕСНИ
Виолета Пепић - О, ЧУДНО ЧУДО МОЈЕ
Валентина Вања Дабић - СУЗА
Дражен Јерговлћ - АФОРИЗМИ
Милорад Бибин - ГЕНОЦИДА СВИ МОРАЈУ ДА СЕ
Даница Черних - БОГОЈАВЉАНСКО ПЛИВАЊЕ
Емилија Живојиновић - СЕНКЕ ПРЕДГРАЂА
Мирко Симов Бјелајац - У ПАУКОВОЈ МРЕЖИ
Ненад Марковић - ПОРАЗ НАДМЕНОГ СОПСТВА
Соња Ранђеловић - ТРЕНУТАК САМОЋЕ
Раде Милевски - У ХОДУ ЖИВОТА
Миодраг Тасић - АФОРИЗМИ
Верица Величковић - НА КАМЕНУ ПОЉУБАЦ ВРЕЛИ
Тања Јоцић Стаменковић - ХАЈКА
Сања Видовић – ХП
Радослава Лазић - ОБЛИКОВАНА ПЕСНИЧКА ТВО
Надица Гајовић - ОДА ВИНУ
Миша Цанић - ЈЕСЕЊИНОВЕ ЛАЖИ
Миомир Васић - МИЛО МОЈЕ СУЂЕНО НАМ НИЈЕ
Катарина Кукурузовић - КЊИЖЕВНО ВЕЧЕ
Кемал Хандан - БИЈЕЛА ВРАНА
Вероника Вељић - РОЂЕЊЕ МЛАЂЕ СЕСТРЕ
Добривоје Гајић - КАКО СИ ЛЕПА
Момчило Момо Тубић - НИГДЈЕ СЕЛА МОГА
Марина Митровић - МИ СМО ДЕЦА РАТА
Катарина Деспотовић - КАКО КУЦА СРЦЕ ПЕСНИКА
Гордана Узелац - ИГРА ОБЛАКА
Милосављећ Славица - БРЕСКВЕ ВИНОГРАДАР
Сандра Болић – РЕЧ ДВЕ О ЉУБАВИ
Божица Везмар - ОДА СУНЦОКРЕТУ
Дарко Османчевић - АФОРИЗМИ
Биљана Видовић - НИЈЕ БАШ НЕКО ВЕЧЕ
Олина Коварник - БЕЛИ СНОВИ
Светлана марковић Стефановић - БОСНА
Живко Вујић - ЖИВУЈИЗМИ
Анђела Цвијетиновић - НИСТЕ ОДГОВОРНИ НИ ЗА
Радован Синђелић - ГАВРАН
Тања Радивојевић - ШТА ЈЕ ЉУБАВ
Славица Агић - АФОРИЗМИ
Милојко Тадић - НЕНАПИСАНА ПЕСМА
Оливера Синђелић - СРП ЈЕ КОВАО КОВАЧ
Невенка Бошњак Цолић - СЕСТРА
Милица Марић Машић - ДА ЈЕ МОЈА ЉУБАВ МОГ
Виолета Станковић - АФОРИЗМИ
Миломир Мишо Марић - ЗАВИЧАЈНА ЧЕЖЊА
Јане Атанасов, Кочанн - АФОРИЗМИ
Живко Букоња - ВОДА ИСКУШЕЊА
Јелисије Лиле Марић - ЉУБАВ У ВОЗУ
Милан Пантић - АФОРИЗМИ
Наташа Обрадовић - ТИ СИ МИ СВЕ
Никола Мунћан - КАКО ДА ЈЕ УВЕРИМ
Тода Матић Медић - АПОКАЛИПСА
Ержебет Фехер-Лиза - ДВА ХЕРОЈА
Александар Јовановић - НЕДОСТАЈУ МИ СВИЦИ
Слободан Ђекић - ПРАЗНА КОЧИЈА

понедељак, 9. септембар 2024.

РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА „ИЗМЕЂУ ДВА СВЕТА 22“ – 2024.год.

 

РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА „ИЗМЕЂУ ДВА СВЕТА 22“ – 2024.год.Uži izbor za nagradu „Branko Miljković“ - JUGPRESS
Међународни песнички конкурс ИЗМЕЂУ ДВА СВЕТА 22 – 2024 је завршен, а зборник радова излази до краја септембра ове године. Промоција зборника одржаће се у суботу 05.10.2023.године у 14,30 часова на Техничком факултету у Нишу. Окупљање песника је у ул. Миша Блам 6 (кафана Колиба)од 09,00. до 10,30 часова. После тога се одлази до споменика (11,00) и Спомен собе песника Бранка Миљковића (12,00). Промоција зборника и дружење одржаће се на Техничком факултету од 14,00 часова у Нишу. Промоција овог Зборника одржаће се и у Београду, у Удружењу Књижевника Србије дана 12.10.2024 са почетком у 17,00.часова.
Зборник (књига) се може купити (700.динара + PTT) на дан промоције или наручити телефоном: 060/6137282 (Мајор); 061/1839086 (Божа); 062/1345116 (Ера) или 064/2422625 (Аца). Ближа обавештења на e-mail: majorpesnik@gmail.com ili ukbmnis@gmail.com
У Зборнику ИЗМЕЂУ ДВА СВЕТА 22 – 2024 заступљени су песници:
Авакумовић Станковић Светлана – Београд
Алексић Радица – Пирот
Алексић Срећко – Београд
Аранђеловић Оџин Милица – Панчево
Банић Душан Никица – Инђија
Бибин Милорад – Зрењенин
Баста Тодоровић Љиљана – Београд
Батин Борислав – Нови Београд
Белић Ратко Рале – Суботица
Бјелајац симов Мирко – Сириг
Божовић Славка – ЦРНА ГОРА
Букоња Живко – Бор
Бундало Н. Јован – Београд
Бурџовић Дино – НЕМАЧКА
Васић М. Михајло – БиХ
Влајић Б. Милосав – Младеновац
Вранић Љубинка Буба – Ниш
Вукашиновић Биљана – Ниш
Гаштарова Сипкоска Белинда – С.МАКЕДОНИЈА
Глишић С. Јелена – Мали Извор
Госте Драгана – Велика Плана
Дамњановић Д.Славица Саша – Бачка Топола
Дејановић Искра – Чукарица, Београд
Деспотовић Александар – БиХ
Димитријевић Јасмина – Крушевац
Драган Поп Драган – Кикинда
Драговић Исидора – Београд
Драшковић Милан – Београд
Ђаковски Зорица – Ћуприја
Ђорђевић Радомир – Ниш
Ђукановић Весна – Кикинда
Ђурђевић Милица – Смедерево
Ђурић Драгица – Ужице
Ђуровић Блажов Слободан – Земун
Ераковић Ђусић Весна – Београд
Ескић Слободан – Ковачевац
Жељезњак Мила – ХРВАТСКА
Живојиновић Емилија – Крагујевац
Златановић Татјана – Београд
Златковић Живковић Љубинка – Ниш
Иванова Стајкова Ани – БУГАРСКА
Ивановић М. Живомир – Велика Плана
Ивановић Софија – Крагујевац
Илијева Миња – Ниш
Илић Александар – Крагујевац
Илић Гордана – Београд
Јанковић Матилда – Ћуприја – НАГРАЂЕНА
Јаџић Алекса – Београд
Јеленковић Мирослав Оточки – Брестовац
Јерговић Дражен – ХРВАТСКА
Јеремић Михаило – Младеновац
Јовановић Александар – Вршац
Јовановић Ана – Бор
Јовановић Ирена – Зајечар
Јовановић Јасна – Београд
Јовановић Славица – Прњавор Мачвански
Карић Ненад – Лазаревац
Киш Аранка – Суботица
Ковачевић Катарина – Земун
Кузмановић Пејић Љубица – Черевић
Кукурузовић Катарина – Београд
Лазаревић Б. Славица – Лесковац
Лазић Радославка – Лајковац
Лисац Иван – СЛОВЕНИЈА
Лисица Миле – БиХ
Македонска Викторија – С. МАКЕДОНИЈА
Максић Славица – Београд
Мали Славко – Прокупље
Манчић Жаклина – Житковац
Маринковић Сања – Зајечар
Марјановић Ђурић Ана – Старо Село (В.Плана)
Марковић Ненад – Банатски Карловац
Марковић Славко – Нови Пазар
Мешић Нихад Ривер – БиХ
Мијајловић Душан Адски – Ниш
Миладиновић Снежана – Ћуприја
Милановић Милан – Београд
Милановић Татјана – НЕМАЧКА
Милачић Валентина – БиХ
Миленковић Драгица – Књажевац
Миленковић Сања – Земун
Миленовић Миодраг – Ниш
Милетић Весна – Пожаревац
Милосављевић Звездана – Ћуприја
Милосављевић Љиљана – Смедеревска Паланка
Милосављевић Невена – Звечан
Милошевић Данијела – Књажевац
Милутиновић Милан – Београд
Митић Драган – Ниш
Митровић Марина – Прилужје
Митровић Раденковић Верица – Ниш
Мишић Александра – Чачак
Морић Един Кинкел – ШПАНИЈА
Мусинов Марко Снежана – Земун
Недимовић Драган – Попадић (Горња Топлица)
Ненадић Вида – Златибор
Нешић Светлана – Смедеревска Паланка
Никитовић Драган Драгомир – Пожега
Николић Крсман Дејан – Шабац
Николић Марина – Шабац
Новковић Мирјана – Београд
Обреновић Милад – БиХ
Огњановић Драган – Прокупље
Османчевић Динко – БиХ
Османчевић Ђукановић Маја – БиХ
Павловић Катарина – Ваљево
Пајић Жељко – Београд
Палацковић Маја – БиХ
Панић Наташа – Пирот
Паноска Снежана – С.МАКЕДОНИЈА – НАГРАЂЕНА
Пауновић Рада – Чачак
Пашић Катарина – Ваљево
Петковић Драган Миљин – Лозница
Петровић Милован Мићо – Смедеревска Паланка
Пешић Саша Александар – Свилајнац
Попић Бранка – БиХ
Раденковић Бабић Јелена – Прокупље
Радивојевић Тања – Смедеревска Паланка
Радовановић Бојана – БиХ
Радовановић Гордана – БиХ
Радојичић Марко – Ниш
Ракић Будимир – Нови Београд
Раковић Снежана – БиХ
Ранђеловић Соња – Ниш
Рудан Синиша – Београд
Савић Александар – Бачка Паланка
Салијевић Сељадин Салијесор – Прешево
Светозаревић Мирјана – Ниш
Сретеновић Здравко – Багрдан
Стаматовић Јоцић Тања – Београд
Станковић Виолета – Смедеревска Паланка
Станковић Д. Александар – Београд
Станковић Трајановски Јелена – Београд
Стевовић Ристић Мирјана – Нови Београд
Стојанов Далибор – СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
Стојановић Александар Кан – Лесковац
Стојановић Бјеливук Радојка – Јагодина
Стојковић Весна – Лесковац
Стојоски Небојша – Београд
Тасић Биљана – Београд
Терзић Невена – Крагујевац
Томић Ружица – Панчево
Томић Татјана – БиХ
Топаловић Дивјак Драгојла – Стара Пазова
Тот Марина – Панчево
Тошић Ана – Вучје
Трашевић Тања – Ниш
Тркуља Јасмина – Београд
Ћатић Драгана – Београд
Ћопа Мирослав – Параћин
Хандан Кемал – БиХ
Цветковић Виолета – Јагодина
Цветковић Мира Мирослава – Смедерево
Церовина Симеон – Београд
Чолић Бошњак Невенка – Београд
Шарковић Јелена – Сремска Митровица
Шехић Радмила – Чукарица (Београд)
Шуклетовић Душан – Ниш
Андрејевић Весна – Београд
Арсенијевић М. Александар – Београд
Грбић Драгица Драга – БиХ
Даниловић Мајо – Београд
Живковић Сређан Сиђа – Прокупље
Кезеле Свен – ХРВАТСКА
Масловарић М. Видак – Београд
Ранчић Ева – Пирот
Станојевић Биљана – Ниш
Алексић Славиша – Ниш
Бренчич Јоже – СЛОВЕНИЈА
Грујић Љубисав Груја – Пожаревац
Ђорђевић Зоран Кисси – Ниш
Илић Зоран – Кочане
Јанковић Љиљана – Ниш
Јанковић Милена – Горња Студена
Кеча Соња – Ниш
Костадиновић Андон – Ниш
Лукић Владимир – Бели Поток, Лесковац – НАГРАЂЕН
Милојевић Милош – Ниш
Митровић Љиљана – Ниш
Митровић Слободанка – Ниш
Мићовић Светолик – Ниш
Носов Оливера – Ниш
Павловић Татијана – Ниш
Пантић Марио – Ниш
Петковић Маја – Ниш
Петровић Милосав – Ниш
Сета Милијана – Ниш
Словић Милка – Бродарево
Станковић Далматинка – Ниш
Станковић Зорица – Ниш
Тасић Сузана – Ниш
Трајковић Словенка – Малошиште
Цветковић Милица – Гаџин Хан
Ђурић Јовица Мајор – Ниш
Ераковић Драгиша – Ниш
Зечевић Божо – Ниш
Митровић Аца Лахор – Ниш
Награђеним песницима штампаће се заједничка књига, дар породице Стојановић, чија ће промоција бити октобра 2025.године.