Na tvrđavi |
Sa mnogo strahopoštovanja na svom putu nailazimo na izuzetan trag prošlosti i srpske istorije.
Prepliću se stihovi deseteraca i narodnih predanja sa tihim hodom Dunava što uz tvrđavu pronosi svoje vode. Teško je rastaviti želje, tradiciju i stavove koje nosimo sa sobom od prvih dana susreta sa ovim predivnim starim gradom kroz udžbenike iz đačkih klupa od istorijskih dokumenata.
Mnogo puta rušen i paljen, pa opet podizan i restauriran u svojim čvrstim temeljima nosi duboke ožiljke. A ja ostajem posmatrač, upijač slika i stihova. Zatvorenih očiju izlazim iz današnjice, a oko mene kroz senke kamneih kula proleću duhovi nastradalih graditelja uz jecaje kroz koje se razabire: ,,Prokleta Jerina".
Između dva grada |
Podignuta od Đurađa Brankovića kao poslednji bedem odbrane od Osmanlijskog nadiranja čuvala je vlastelu i svoje seljake, dizala se uz vatru, bol i izgubljene živote. Zbog užurbanosti gradnje mnogo graditelja je u njene temelje položilo svoje živote. Kada je posle Đurađeve smrti vlast nasledila njegova žena Jerina, narod joj se nije priklonio. Da li što je previše sebe davala, previše stezala i otežavala život običnim smrtnicima , dobila je nadimak Prokleta, koji ju je pratio za života , kroz narodno predanje do današnjih dana.
...,,Zlo činjela Đurova Jerina
zlo činjela, grđe dočekala"...
Kako god, odolevala je još godinu dana do potpunog pada i osvajanja tvrđave od Turaka. Tvrđava je ostala da stoji kao svedok jednog teškog vremena.
Stradala tvrđava i njene kule kamenog srca u svim ratovima. Nije je poštedeo ni Veliki rat , ni Drugi svetski, ne štede je ni današnji nepoštovaoci kada na drevnim zidinama ispisuju svoje grafite.
Na tvrđavi |
Ona sve mirno podnosi. Dozvoljava da kroz njene odaje pevaju vetrovi obojeni vlagom švarcvaldskom. Sluša kako šapuću vode priče svetskih prestonica, dozvoli da je ponekad osvoje svojom strašću Štrausovi valceri, a rečni galebovi svojim krikom i visokim letom pozdravljaju sve njih.
U vreme naše posete se održavao atletski miting , te nismo uspeli da sagledamo svu veličinu građevine. Mnoštvo šetača upotpunjavalo je mirnodopsku sliku današnjih dana, a dečji nestašluci na prostoru koji odvaja Mali od Velikog grada
veselo su se odvijali na prelepo pokošenoj travi.
Kao i svuda samo vreme nije na našoj strani, previše brzo otiče vodama Dunava i
Gnezdo rode |
sa sobom odnosi smederevske priče do nekih novih horizonata, na mestima gde je voda najmirnija , ali na na onima gde prebrzo teče.
A na starom dimnjaku rode odgajaju svoje mlade. Život se nastavlja.
Do nekog novog susreta.
Fotografije Dragan Đukanović |
Eh kad se setim i podsetim Smedereva gde sluzio vojsku 89/90, sveze ozenjen a supruga trudna,bas u nezgodno vreme ali opet bilo je lepo svakako kao i vama sto mi je licno drago. Hvala i pozdrav.
ОдговориИзбриши