субота, 9. новембар 2024.

Putopis RIM: Španske stepenice , Fontana di Trevi, Trastevere

Nastavljamo  hodanje putevima Rima. 

Fontana di Trevi
Svaki korak je nešto novo, a staro. Nigde se kao u ,,Večnom gradu" ne može lako preći iz Stare u Novu eru,  iz Srednjeg veka u Renesansu, a iz nje u Moderno doba.  Za čudo svi zajedno čine  neponovljivu i iznad svega zanimljivu sredinu. Bogatstvo i vredne ruke se vide na svakom koraku, sve je povezano u  celinu koja naprosto zrači mistikom i dugim trajanjem. 

Zastane čovek, zagleda se što u zdanja, što u ljude, što u staze kojima su hodali mnogi milenijumima i vekovima pre njega,  divi se i dopusti sebi da zamisli šta se sve krije ispod površine na kojoj stoji. Bezbrojni su podzemni hodnici, katakombe, delovi zgrada, palata, kupatila...

Španski trg
Vreme ne dopušta da se vidi sve i doživi sve. 

Za videti što više, smo napravili raspored. U njemu su bili izmešani  milenijumi, vekovi  i godine, ali nekako smo  se snašli. 

Za današnji zapis sam odabrala Španski trg i kao njegov nastavak neizostavne Španske stepenice (Opet Praznik u Rimu).  


                             Prvo što dočeka posetioca je Berninijeva fontana  Barkača sa mnoštvom  turista. Bukvalno su načičkani.  Srećom među turistima bez obzira na jezik kojim govore postoji nepisano pravilo : ,,Kada neko fotografiše sačekaj". 

Čekamo i čekaju.  



U pozadini Trinita dei Monte





Berninijeva fontana

                                                Fontana je kružnog oblika u čijem se centru nalazi čamac u znak davnih poplava koje su zadesile Rim,  iz njega izvire svetlozelena  voda koja  doziva da ovekovečite njen sjaj, dok  vitiki obelisk  na vrhu stepeništa krade fontani pogled.  To je ujedno jedini obelisk koji nije donesen iz Egipta.  Tu je i stub Bezgrešnog začeća.

Predah na stepenicama
Stepenište broji 137 stepenica, u različitim zonama. Tako da se sa više strana može doći do vrha, odnosno do crkve Trinita dei Monte koju krase dva identična zvonika. Koje u žargonu zovu blizancima. Crkvu je oslikao Mikelanđelov učenik Danijel Rikareli koji se smatra i njeogvim najvernijim učenikom.  Ona sa stepeništem čini jedinstvenu celinu. Stepenište nisu zidali Španci, već je ime dobila, jer se u blizini nalazila i nalazi se zgrada španske ambasade. Nekada su se na stepeništu sastajali umetnici svih profesija.   Svakako je danas meta turista. Pošto smo ti i znamo da je zabranjeno sedeti na stepenicama, ali to je jače od svakog turiste pa i nas, ( birali smo mesto u sredini, bilo je ,,sedača" ispred i iza nas), nismo odoleli. Veliki broj stepenica zahteva napor, te se osvežavamo uz kesicu prelepog, slatkog, besemenog grožđa.  Osluškujemo glasove mnogih naroda, smeh dece i šuškavi let krupnih galebova.

S vrha stepeništa,  neposredno ispred ulaza u crkvu se  širi Rim, splet njegovih ulica koje su prepune ljudi. 

Šta reći,  Rim je lep na svakom koraku, na pojedincu je da se organizije što bolje može i da vreme koje ima iskoristi najbolje što može. Držimo se tog pravila. 

Nagrada
Pogled na Rim
Naravno neizostavna je Fontana di Trevi. Grandiozna, velika, visoka skoro dvadeset šest metara, a široka skoro dvadeset metara. Arhitekta fontane je Nikola Salvi, a okićena predivnim slulpturama.  Na našu žalost nije radila zbog renoviranja, ali nas to nije sprečilo da joj se divimo kroz prozirne ograde. Legenda kaže da novčić trteba baciti u nju,  jer on znači povratak u Rim. U cenrtu fontane se nalazi skulptura Neptuna,  boga  voda. On upravlja kočijom u koju su upregnuti morski konjici, a sa bočnih  strana se nalaze Tritoni, njegovi sinovi,  jedan je razuzdan, a drugi miran. Oni  simbolizuju osobine mora. Cela fontana se oslanja na palatu Poli i sa njom čini jedinstvenu i nezaboravnu celinu. (Novčić obezbeđuje da ću se vratiti  u Rim, zato ga ubacujem sa

zadovoljstvom) .
Fontana di Trevi

 Kažu da fontana dnevno zaradi oko tri hiljade evra. Izračunajte koliko je to na godišnjem nivou.   Sav novac ide katoličkoj organizaciji Karitas koja radi u oko dvesta različitih zemalja sveta  i pomaže socijalno ugroženim  građanima.

Vratiću se
Prisustvovali smo ,,sakupljanju novca" , radnici su to radili pomoću posebnih usisivača na opšte odobravanje brojnih posmatrača. Neki su u grupama posmatrali njihov rad, a neki uz pijenje kafe u brojnim lokalima koji mame.

 

 

 

Tibar sa starim mostom koji vodi do ostrva
Dan poput reke koja je videla mnogo i pamti mnogo protiče nepovratno. Moramo dalje. Na obali reke Tibar se nalazi četvrt
Trastevere, nekada boemska, danas neodoljiva, uskih kaldrmisanih ulica u kojima su načičkani brojni restorani, štandovi sa suvenirima, slikama,  najrazličitijom robom primamljivog izgleda ... Služila je i  služi za zabavu, opuštanje i uživanje u životu( dolce vita). Dokazi za to su na svakom koraku: u uskim zelenilom okićenim ulicama , mnoštvu restorana,  širokim platoima prepunim ljudi. Većina mostova koji vode do dela grada ,,s one strane Tibra" su još iz  starorimskog  perioda. Sve u svemu istorija.

 

 

 

Bazilika Santa Maria in Trastevere

Sa svih strana dopiru mirisi italijanske kuhinje koji itekako bude apetit. Uzimamo neku vrstu  pice neobičnog izgleda i ukusa. Testo je premazano belim sosom posuto mlevenim mesom i dimljenim sirom. Morate priznati da zvuči dobro. Naravno tu je i suplli koji ima izgled naših gomboca, ali je pržen u ulju i sastoji se od pirinča, mesa i  paradajz sosa sa neizostavnom mocarelom...
Dok se čovek okrene, dan je prohujao, umor ga je savladao , ostaje samo da se kroz laganu šetnju vrati u svoj smeštaj. Nije potrebna televizija, samo odmor. 

Fotografija : Dragan Đukanović



Нема коментара:

Постави коментар

Dragi prijatelji ukoliko imate komentar na pročitani post slobodno napišite.Hvala!